Kategoriler
Sağlık

Küçük çocukların anneleri babalardan çok daha kötü uyuyor

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların ve sağlıksız yaşam biçimine sahip olmanın insan üzerindeki etkileri çok büyüktür. Bu yüzden bunlara dikkat etmek hayatım genelde için faydalıdır.

Evde çocuklar varken, anne önemli ölçüde daha az saat uyur ve uyku kalitesi düşer. Ama bu baba için geçerli değil. Ebeveynlerin uyku düzenleri üzerine büyük bir çalışma gösteriyor. – Çoğu insan, çocuk geceleri uyanmayı bırakmış ve genellikle iyi uyumuş olsa bile daha rahat uyumaya devam eder. Sağlık hemşiresi, ebeveynler olarak bir radarımız var gibi görünüyor, bu da her zaman tetikte olduğunuz anlamına geliyor, diyor.

Nisan 2019’de Türkiye Nöroloji Akademisi tarafından düzenlenen büyük bir konferansta sunulan çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, 45 yaş ve altı yaklaşık 6.000 katılımcının verilerini analiz ettiler. Evde çocuk sahibi olmanın, bir annenin gece boyunca aldığı uyku saatini azalttığını buldular. Babamın uyku saatleri etkilenmedi.

Ve belki de o kadar şaşırtıcı değil: Çocuklu kadınlar, gün içinde çocuksuz kadınlara göre çok daha yorgun olduklarını bildiriyor.

Hayatın olağan akışı nedeniyle bazı şeyleri yaşamak mümkündür. Bu tarz şeyleri yaşamamak için biraz daha dikkatli olmak daha mantıklı olacaktır.

Çok fazla kişi muhtemelen kendilerini tanıyacaktır: Bebek ağlayarak uyandığınız geceler veya yakında evde olması gereken gençler. Halk arasında bunun anneyi uyanık tuttuğu ve babanın kaya gibi uyuduğu söylenir.

Çünkü minikler geceleri uyumak istemediğinde, genellikle uyandığında ve ebeveynlerinin yatağında yatmak istediğinde, yorulanlar sadece küçükler değildir. Kötü uyku düzenleri, ebeveynler için bile ciddi ve yaygın olabilir.

İnsanlar her zaman için kendisine yakışanı yapar. Bir televizyon programında olduğu gibi gündelik hayatta daha saçma sapan şeyleri yapılması mümkündür.

Bir sağlık hemşiresi, yazar ve araştırmacıdır ve “Bütün gece uyku – ebeveynler için çocuklar ve uyku hakkında bir el kitabı” kitabını yazmıştır. Söz konusu çalışmada yer almıyor.

– Bazı ebeveynler, çocukların bütün gece uyuması gerektiğini düşünüyor, ancak durum böyle değil. “Çocuk gibi uyumak” tamamen yanıltıcıdır. Çocuklar huzursuz uyur ve geceleri uyanmak normaldir – birçok ebeveynin beklemediği bir şey, diyor.

Bunun yanı sıra su içmenin ayrı bir faydası vardır. Bol miktar daha su içerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

– Ebeveynlerin iyi ebeveyn olmak için uykuya, çocukların da en iyi şekilde gelişmek için uykuya ihtiyacı vardır. Uyku problemlerini önlemenin mümkün olduğundan endişeleniyorum. Ve sonra, çocuklar küçükken iyi uyku alışkanlıklarını teşvik etmeye başlamalısınız.

Tüm bunlar doğruca dikkate alınmalıdır. Sağlık merkezi uyku konusunda uzmandır ve burada ebeveynler çocuklarına nasıl başarılı bir şekilde uyumayı öğretebilecekleri konusunda bireysel tavsiye ve destek alabilirler. Alınmazsa aslında sıkıntı vardır. Ancak değişikliklerin önce ebeveynlerde olması gerektiğini, gerçekten istemeleri gerektiğini söylüyor. Sıkıntıları aşmak önemlidir.

sanalbilgin