Kategoriler
Sağlık

Doğum sonrası depresyon için en çok kim risk altındadır?

Doğumdan sonra depresyon gibi durumlar birçok kadında sıklıkla görülebilir. Bu yüzden adam olmak gerekir. Doğum sonrası depresyon öncesi risk, ilk kez anne olanlar, 25 yaşın altındaki anneler ve ikiz anneleri arasında en fazladır.

Yeni bir çalışma, kadınların doğum sonrası depresyonu geliştirip geliştirmemesinde yaşın rol oynadığını gösteriyor.

Doğum sonrası depresyon, gebelik depresyonu, doğum sonrası depresyon veya doğum sonrası depresyon, hamilelik sırasında veya sonrasında depresyon için çeşitli terimlerdir. Bir depresyon dönemi, doğumdan altı haftadan daha kısa bir süre sonra başlıyorsa, doğumla ilgili olarak algılanır.

Belirtiler hamilelik ve doğum dışındaki tipik depresyon belirtilerine benzer: Depresyon, ağlama, şeylerden zevk alamama, kendini suçlama, uykusuzluk, uyuşukluk, yeme bozuklukları, intihar düşünceleri, tekrarlayan ölüm düşünceleri ve günlük aktivitelerde zorluk.

Adam olmanın da zorlukları vardır ve bu yüzden adam olmak gerekir. adam olun o zaman.

Bazı üniversitelerde yapılan mevcut çalışmanın amacı, kadınların doğum sonrası depresyonu için risk faktörlerini bulmaktı. Araştırmacılar, sayfalarında, doğum sonrası depresyon yaşayan kadınların daha uzun süreli depresyon ve diğer zihinsel bozukluklar geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu yazıyorlar.

Anne doğum sonrası depresyona girerse, bu aynı zamanda çocuk için gelişimsel zorluklarla da ilişkilidir. Araştırmacılar, risk faktörlerini belirleyerek önleyici tedbirlerin uygulanabileceğini yazıyor.

En genç ve en yaşlı

Sonuçlar, doğum sonrası depresyon semptomlarının (kendi bildirdiği) en genç kadınlar arasında – 18 ila 24 yaş arası – yaygın olduğunu gösterdi. Burada, yüzde 10’u bu tür semptomları bildirdi.

Yaşlı kadınlar arasında daha az depresif belirtiler vardı: 35 ila 39 yaş grubundakilerin yüzde 6,5’i bunu bildirdi. 40 yaş ve üzeri kadınlarda tekrar bir miktar artış gösterirken. Doğum sonrası depresyon, daha erken doğum yapan kadınlarda ilk kez anne olanlara göre daha düşüktü – bu yaş grubundan bağımsızdı.

Çalışma ayrıca ikiz doğuran kadınların doğum sonrası depresyon geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi: tek çocuk doğuran annelerin yüzde 8’inden biraz fazlası ile karşılaştırıldığında, ikizleri olan annelerin yüzde 11’inden fazlası semptom bildirdi.

Bu fark özellikle 40 yaş ve üzerindekiler arasında büyüktü: Bu yaş grubunda ikiz doğuran annelerin yüzde 15’i depresyon belirtileri bildirdi. Bu nedenle araştırmacılar, 40 yaş üstü ikizleri olan kadınların doğum sonrası depresyon için “önemli ölçüde daha yüksek risk” olduğu sonucuna varıyorlar.

Araştırmacılar, kadınların erkek veya kız annesi olup olmadığına dair semptomlarda hiçbir fark bulamadılar.

Erken Müdahale

– Araştırmacı ve çalışmanın arkasındaki yazarlardan biri olan UVA Tıp Okulu’ndan Jennifer L. Payne, doğum sonrası depresyonu olan çoğu kadının teşhis veya tedavi edilmediğini söylüyor.

Sağlık profesyonellerinin yaş, ilk kez doğum ve ikiz doğum gibi faktörlerin kadınların doğum sonrası depresyon geliştirme riskini artırdığının farkında olması gerektiğini söylüyor. Bu, erken bir aşamada müdahaleyi mümkün kılmalıdır.