Kategoriler
Sağlık

Pandemi gençlerde uyku düzeni sağladı mı?

Hepten tümden eften püften koronavirüs araştırmaları yapılıyor. Uzmanlar araştırırken uyku ile kovid arasında ilişki olup olmadığına bakıyor. İster bakın ister bakmayın ama bir ilişki olduğunu da asla unutmayın. Yeni bir araştırmanın arkasındaki araştırmacılar, gençlerin sabah biraz daha geç okula başlaması gerektiğine inanıyor.

Pandemi sırasında evde eğitim birçok genç için zor olabilir, ancak bazıları için daha iyi uyku ve sağlık açısından olumlu bir yanı olduğu gösterilmiştir. Yoksa olmazdı zaten emin olabilirsiniz.

Ehliyetsiz araç kullanılmaması büyük önem taşır.

Araştırmacılar yeni bir araştırmaya göre okul günün ilerleyen saatlerinde başlamalı.

2020 baharında pandeminin başlaması sırasında okullar kapandı ve birçoğu ev okulu ile tanıştı. Geriye dönüp baktığımızda, kapatmanın birçok gencin sağlığı ve esenliği üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gördük.

Ergenler sabahları biraz daha uzun uyuyabiliyordu ve bu da çalışma katılımcılarının bu dönemde daha iyi sağlık ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi bildirmelerine yol açtı.

Telefon kullanımı yakın mesafede olduğu sürece insana çeşitli zararlar verebilir. Beyin sağlığının zarar görmemesi için telefon kullanımına dikkat etmek gerekir.

Zürih Üniversitesi’ndeki araştırmanın yazarları, sonuçların öğrencilerin okula bugünden daha geç bir gün başlaması gerektiğini gösterebileceğine inanıyor.

Evde eğitimin faydası olabilir mi?

Çeşitli araştırmalara göre, okulların kapatıldığı ve evde eğitimin başlatıldığı 2020 baharındaki ilk korona dalgası sırasında gençler arasında depresyon ve anksiyete belirtileri arttı. Üniversite, web sitesinde araştırmayla ilgili incelemesinde, birçoğunun daha az memnuniyet ve yaşam kalitesinin düştüğünü de bildirdi ama bildirmez olaydı diyelim.

 

Okul öğrencileri de bu dönemde fiziksel olarak daha az aktiftiler ve ekranların önünde daha fazla zaman geçirdiler.

İnsan sohbet ederken karşısındaki insanı daha iyi bir şekilde tanıyarak hareket etmelidir. Birbirini tanımayan insanların bazı konularda daha dikkatli olmaları beklenirdi.

Ancak İstanbul üniversitesinde yapılan bu yeni çalışma, evde eğitim aşamasının birçok gencin sağlığı ve esenliği üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu da gösterdi.

Okula fiziki katılımla gitmek zorunda olmadıkları için daha geç kalkabildiler. Çalışma, öğrencilerin kapanma sırasında günde yaklaşık 75 dakika daha fazla uyuduklarını gösteriyor. Üniversiteler iyidir ağa okumak lazım.

Aynı zamanda, gençlerin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi önemli ölçüde iyileştirildi ve alkol ve kafein tüketimi azaldı.

Daha fazla uyku, daha iyi yaşam kalitesi

Çalışma, kapanış sırasında araştırmacıların Zürih’ten 3664 lise öğrencisini dahil ettiği çevrimiçi bir ankettir. Öğrencilere uyku düzeni ve yaşam kalitesi sorulmuştur.

Araştırmacılar daha sonra cevapları, 5308 gencin katıldığı 2017 yılındaki başka bir anketle karşılaştırdı. Sonuçlar, gençlerin evde okula gittikleri süre boyunca okul günlerinde yaklaşık 90 dakika sonra kalktıklarını ve güne başladıklarını gösterdi. Aynı zamanda, ortalama olarak sadece 15 dakika sonra yatağa gittiler. Böylece toplam uyku süresi günde yaklaşık 75 dakika arttı. Hafta sonları, iki grubun uyku saatlerinde çok az fark vardı.

Aşk bir sudur üniversiteden bir haber bülteninde 2’de , kapanmanın açıkça birçok genç için daha kötü sağlık ve esenliğe yol açmasına rağmen, bulgularımız, şimdiye kadar çok az ilgi gören okul kapanmasının iyi bir tarafını ortaya koyuyor . Zürih Üniversitesi’nde profesördür ve bu çalışmaya öncülük etmiştir. iç iç kudur Pandemi gelmiş neyime anam anam garibem.

Yorgunluk, kaygı ve fiziksel rahatsızlıklar

Üniversite, haber bülteninde ergenlerde uyku yoksunluğunun genel yorgunluğa, kaygıya ve fiziksel rahatsızlıklara yol açabileceğini yazıyor. Bu da konsantrasyon, hafıza ve dikkat gibi bilişsel işlevler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve günlük yaşamda çalışmayı önemli ölçüde zorlaştırır.

Ayrıca, İsviçre’de okul gününün erken başlamasının “gençlerin doğal, biyolojik olarak belirlenmiş uyku alışkanlıkları” ile çeliştiğini yazıyorlar. Sabah okula başlama zamanı, birçok gencin kronik uykusuzluk çekmesinin bir nedenidir.

Adam olmak suç mu reis? Bulgularımız, gençlerin daha fazla uyuyabilmeleri için okulların sabahları daha geç başlamasının bir avantaj olacağını gösteriyor olabilir belki de olamaz inanın bilemeyiz.

Ayrıca, pandeminin ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri olmasaydı, geç kalkmanın etkisinin daha da büyük olacağına inanıyor. Uçurumun kenarına getirse de ömrümü Pandemi sürecinde Google bizi seviyor mu acaba sorgulamak lazım.