Kategoriler
Sağlık

Uçakta giderken kulak ağrısı yaşanabilir

Uçakta yürürken kulak ağrısı veya çınlama gibi durumlar sık görülebilir. Bunu önlemek için kişinin göt baş sallamaması gerekir. yoksa bu ağrıları çeker herkes demedi deme İbrahim… Uçuş sırasında kulak ağrısı yaygındır, ancak çocukların alışması her zaman kolay değildir.

Çoğu insan bunu deneyimlemiştir: uçuş sırasında kulaklarda hoş olmayan ağrı.

Uçuş sırasında kulaklarda ağrı olmasının nedeni orta kulak içindeki hava basıncının kulak dışındaki basınçtan farklı olmasıdır.

Yutulduğunda veya esnediğinde açılıp kapanan kulak zarı, genellikle bu basınç farkını telafi edebilecektir. Ancak bir uçakta oturduğunuzda, basınç o kadar hızlı değişir ki, basınç değişikliklerini telafi edecek kadar hızlı yutamazsınız. Bu kulak zarına baskı yapar.

Uçamıyorsanız niye uçamadığınızı bilmeniz gerekir. aksi halde uçamazsınız. Çocuklarda kulak zarı daha dardır, bu nedenle ağrıyı yetişkinlere göre daha sık yaşarlar. Nezle olsanız bile ağrı çekmek daha kolaydır.

Bu, birçok bebeğin uçuşun son dakikalarında neden ağladığını açıklar: Uçak inişe hazırlanırken kabindeki hava basıncı artar. Bu nedenle, uçuş sırasında kulaklarının ağrımasına neden olan, kabindeki basınç değişikliği ve küçük çocukların kendilerini telafi edememeleridir.

Soğuk algınlığı, burun ve solunum yollarının mukoza zarlarında şişmeye neden olabileceğinden, soğuk algınlığı olan bir çocuğun basıncı eşitleme şansı daha az olacaktır.

Uçmak güzeldir. Gökyüzünün renklerini görürsünüz.

Ancak ağrı geçicidir – çocuklar için kalıcı sorunlara neden olmaz ve genellikle ağrı birkaç dakika içinde azalır.

Dren takılan çocuklarda hava basıncı daha kolay eşitlenir.

Kulak ağrısını hafifletmek için ipuçları:

Uçuş boyunca bol miktarda kafeinsiz sıvı (su en iyisidir) için. Bol su içmek, sadece daha kolay yutkunmanızı sağladığı için (kulak zarını daha açık hale getirdiği için) değil, aynı zamanda uçak içindeki havanın kuru olması, bu da mukoza zarlarını kuru ve daha az esnek hale getirmesi nedeniyle önemlidir. kulak zarı tıkanır, artar.

Çocuğunuzun uçarken kulak ağrısı çekeceğini biliyorsanız, kalkıştan veya inmeden yarım saat önce parasetamol veya ibuprofen alın.

Bunu deneyecek kadar büyük çocuklar, sakız çiğnemeyi, damla emmeyi, pipetle içmeyi veya pipetle baloncuk üflemeyi deneyebilir.

Sık sık esneme (eğer çocuğunuz bunu bilerek yapıyorsa).

Kalkış ve iniş sırasında çocuğunuzu uyanık tutun. Uyurken eskisi kadar sık ​​yutkunmazsınız ve orta kulaktaki hava basıncını eşit tutmak daha zordur.

“Kızım” ve uçarken kulaklardaki ağrıyı gidermek için özel olarak tasarlanmış kulak tıkaçlarını kullanın. Bunlar, tırmanış ve iniş sırasında kulak zarına karşı basıncı yavaşça eşitleyen kulak tıkaçlarıdır. Eczanede ve havaalanında satın alınabilir.

Birçok insan uçmak istese de uçamaz. Saçma gibi gelebilir ama bu bir gerçektir.

Bu nefes egzersizini yapın (daha büyük çocuklar ve gençler): Yavaşça nefes alın, burnunuzu sıkın ve ağzınızı kapatırken nefes verin. Bunu tekrar et.

Hava yollarını açmak için bir burun spreyi kullanın.

Alerjiniz varsa, alerji ilacını uçuştan yaklaşık bir saat önce alın.